logo

Film

  Film... nazywany nie bez powodu X muzą lub najważniejszą ze sztuk wziął swój początek z przypadku. Od swojego powstania, film umożliwia utrwalenie czasu na taśmie filmowej. Pierwszym zastosowaniem filmu było realistyczne odwzorowanie zdarzeń. Dziś - mimo rozkwitu przemysłu filmowego oraz przełomowej roli montażu w tworzeniu historii prezentowanej na ekranie - nadal rolą filmu jest oddawanie przebiegu zdarzeń.

  Nie jestem wstanie przecenić roli, jaką w moim życiu odgrywają przyjaciele i rodzina. Nie ma słów, którymi mógłbym opisać, jak bardzo cenię spotkania z bliskimi. Chciałbym wtedy zatrzymać czas i cieszyć się ich obecnością... szkoda, że to niemożliwe. W 1975 roku mój Tata stał się posiadaczem kamery na filmy celuloidowe. W ten sposób dziś mogę oglądać ślub swoich rodziców, własne chrzciny oraz inne rodzinne sytuacje. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem domowe archiwum filmowe (liczące około setki filmów) - dotarło do mnie, że z czasem te filmy nabiorą nie tylko charakteru reporterskiego ale również historycznego. Na większości z tych filmów uchwycone są miejsca lub osoby, których już nie ma. Nie da się tego przecenić. To jest historia, która pozwala... poczuć tamte chwile. Dziś sam filmuję - już nie kamerą celuloidową, lecz profesjonalną cyfrową, Chociaż mile wspominam, kiedy uczyłem się sztuki filmowej - posługując się tym prostym sprzętem.

   Wraz z rozwojem techniki cyfrowej - możliwości edycji filmowej, czyli montaż stał się dostępny dla moich zastosowań. Przed wprowadzeniem do powszechnego użycja aplikacji służących do montażu - ujęcia łączyło się poprzez żmudne przycinanie i wklejanie klatek filmowych. W tej chwili - programy do montażu oferują możliwości dowolnej ingerencji w materiał filmowy. W ten sposób można montować kilkudziesięciominutowe filmy, których treść nie nuży. Wiadomo, że człowiek może skupić uwagę na ruchu przez około 4 sekundy. Po tym czasie szuka innego punktu zaczepienia uwagi. Warto jest stosować tą zasadę przy montażu. 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Template, pop3/imap e-mail accounts. Valid XHTML and CSS.